学习王天义

作者 aŭtoro: Amiko, 发表于 afiŝita je Friday, August 19, 2022, 17:30 (588天前)
编辑: Solis, 时间: Monday, August 22, 2022, 17:58

王天义获奖是好事,是对他的回报,虽然不是世界语学术高手,也不是什么专家学者,虽然他没有写出什么,翻译出什么书,参与编过什么词典,他不简单,从一个工人到学习世界语,成为世界语人,再到一个小商贩,通过世界语和外国人做小买卖,说一口流利的世界语,虽然没有大公司,虽然没有赚到上亿,但他通过世界语做小买卖养家,走到今天,真的不容易,他做买卖期间热心投入世界语活动,如果每个世界语人都能用世界语和外国人做小买卖养家就说明世界语有用,王天义是世界语实践者,我们要向他学习。

学习王天义

作者 aŭtoro: Hivongo, 发表于 afiŝita je Friday, August 19, 2022, 18:15 (588天前) @ Amiko

Tre pravas!

我的世界语经贸活动与小贩无关

作者 aŭtoro: 西安世界语协会王天义, 发表于 afiŝita je Sunday, August 21, 2022, 08:06 (586天前) @ Amiko
编辑: Solis, 时间: Sunday, August 21, 2022, 11:03

Saluton! 世界语是国际间的语言,不适合小贩的生意(也可以做)。

因为路途遥远、海关费用高昂,所以需要以量来盈利。例如,一本书20元钱,国际标准邮费挂号费等共计148元,如果是国外买家付全费的话(俗称到岸价),你没有赔,或者你还赚了2元钱(按全协世界语给九折算),但正常买家是不会作这种买卖的。但如果量很大,这样就可以考虑集装箱运输,找运价很低的专线公司,甚至返箱船和包船。但量大就会带来巨额风险,因为生产周期长,国际风云易变、一旦碰上,是自有资金的话会倾家荡产;如果是借贷或赊货(常见的合作形式,谁有那么多钱呀)就会负债和吃官司(我多次经历,我的朋友也大多是这样)。这就是行话说的常在河边走哪有不湿鞋的道理。这与小贩相比各有利弊,卖猪头肉或其它熟食是利大险小的生意(他们是真正的有钱人,不借贷,经得起折腾),但用不上世界语或其它外语(我们学外语就是想吃个干净舒适的饭嘛)。但小贩们勤奋、精明、俭朴、低调、富有(不是国际贸易或地产商的负有),我很佩服他们,但不想走他们的路,整天闻那个味,受不了(我二十多岁当西安世协秘书长时,会员建议大家集资开个拉面馆,既有聚会地点,而且交流完了还可以来一碗油泼面。但我感觉上世界语是外语,应该找其它活路。

后来与陕西省信息中心合作组织了不少陕西经贸团访问前苏国家,当时苏联才解体,还是公务与中国免签状态。我在塔什干接团一住几个月,通讯不便,家里人很担心)。我与保加利亚人做烟花时,开始对方是一个世界语者,后来成了三个世界语者,因为烟花控制了整个巴尔干市场,我不会其它语言(我方也是三个世界语者对应),当时去保加利亚住的是希尔顿酒店或凯宾斯基酒店。或来与巴西大的建材公司Cassol联手(它在巴西南部的个城市拥有连锁大型超市),我去巴西是住皇冠酒店。后来巴西货币拦腰贬值,我转向伊朗安排深圳POS机出口,去住的是德黑兰最高档的帕尔斯酒店(中国建的)。

现在65岁了,一切归零,开始投入世界语活动,结果被国际世协大会突出活动表扬。对我无所谓,因为我是世界语的受益者,去过那么多国家,世界语朋友遍天下,住过小贩不愿住的总统套间,用世界语在一些国外高官巨贾面前夸夸其谈,发了一千多集装箱的货(包括徐工70吨的汽车吊),用世界语同伊朗石油公司、造船厂、航空公司谈论石油平台、大型船舶建造、租赁中国飞机等项目(包括深圳军用高速快艇等),这些经历不是小贩的业务。当时我们的合作伙伴是北京中国机床总公司,也是国家层面,但中介语言是世界语。

其实世界语就是一种语言,关键是你个人的掌握程度和你的智商和知识水平,还有机遇(俗话是运气)有关,与世界语有没有用无关。世界语就是一种语言,学会了自然有用,学不会就没有用,用好用坏取决于个人能力大小。我知道不少世界语者经商失败的例子,基本都是与人的能力和运气有关,与世界语语言本身关系不大,因为我们碰到的是同一个世界语客户,为什么结局不同呢?星期天早上起来随笔答世界语朋友。

Dankon! 王天义

我有疑问

作者 aŭtoro: 雁过留声, 发表于 afiŝita je Sunday, August 21, 2022, 23:09 (586天前) @ 西安世界语协会王天义

帖子里有一句:用世界语在一些国外高官巨贾面前夸夸其谈,

我想知道:国外高官巨贾也会说世界语吗?是哪国的高官巨贾?都是哪些部门的何等级别的高官? 夸夸其谈? 还是侃侃而谈? 还是畅所欲言? 还是 ......?

查《中华成语大词典》

侃侃而谈: 侃侃:理直气壮、从容不迫的样子。 理直气壮、从容不迫地说话。

夸夸其谈: 夸:夸耀,说大话。形容说话、写文章浮夸,不切实际。


“侃侃而谈”与“夸夸其谈”都形容说话,但前者着重在形容说话的态度从容不迫,褒义。后者着重在评论说话的内容浮夸不实,贬义。

如果你真的用世界语在一些国外高官巨贾面前夸夸其谈,那些“高官巨贾”能接受你的夸夸其谈吗?

Invitu mian Voĉaton, mi petas.

作者 aŭtoro: 西安世界语协会王天义, 发表于 afiŝita je Tuesday, August 23, 2022, 19:12 (584天前) @ 雁过留声

Invitu mian Voĉaton, mi petas.
1,Certe tiuj alranguloj ne povas paroli Esperante. Ĝenerale ili ankaŭ ne konas aliajn fremdlingvojn. Lokaj esperantistoj tradukas kiel interpretistoj.
2,Mi povas rakonti nur private al vi, ĉar tio estas privata kaj komerca kontakto.
3,Kial ne? Ili estimas min kiel mondfaman esprantiston kaj komerciston per Esperanto.
4,Esperanto estas lingvo, se vi parolas Esperante kiel naturan lingvon, ĉiuj estimas vin.

帖子里有一句:用世界语在一些国外高官巨贾面前夸夸其谈,

我想知道:国外高官巨贾也会说世界语吗?是哪国的高官巨贾?都是哪些部门的何等级别的高官? 夸夸其谈? 还是侃侃而谈? 还是畅所欲言? 还是 ......?

查《中华成语大词典》

侃侃而谈: 侃侃:理直气壮、从容不迫的样子。 理直气壮、从容不迫地说话。

夸夸其谈: 夸:夸耀,说大话。形容说话、写文章浮夸,不切实际。


“侃侃而谈”与“夸夸其谈”都形容说话,但前者着重在形容说话的态度从容不迫,褒义。后者着重在评论说话的内容浮夸不实,贬义。

如果你真的用世界语在一些国外高官巨贾面前夸夸其谈,那些“高官巨贾”能接受你的夸夸其谈吗?

Invitu mian Voĉaton, mi petas.

作者 aŭtoro: 雁过留声, 发表于 afiŝita je Tuesday, August 23, 2022, 22:38 (584天前) @ 西安世界语协会王天义

La mondo estas malgranda!

Mi hontas pro tio, ke mi ne konas la mondon!

Kio mi estas? Mi ofte rigardas min antaŭ spegulo. Mi, nenio alia ol rano en puto! Per nenio mi povas min kompari kun vi!

Ĉar tio estas privata kaj komerca kontakto, al vi ŝajnas ĉiele granda sekreto, do mi esperas, ke vi al neniu konfidu tion kaj ŝlosu en via koro! Vi ne devas malkaŝi la Ĉielan sekreton! Mi, por diri al vi la veron, furzas pri la infana ludo!

Viaj kuraĝo kaj memfido forte impresas min! Estu trankvila, mi rigardas vin kiel orakolon!

Kredeble miaj vortoj ŝokus viajn okulojn! Pardonu!

la komerco ne bezonas iun ajn modelon

作者 aŭtoro: 西安世界语协会王天义, 发表于 afiŝita je Thursday, August 25, 2022, 08:47 (582天前) @ 雁过留声

Delonge mi tenas min nepropaganda. Kial? ĉar la komerco ne bezonas iun ajn modelon, kaj ĉiu havas sian vojon, kiu ne estas kopiebla ĉe aliaj pro ĉiam variantaj kondiĉoj tiel ke la historio povas doni lecionon kaj referecon, sed ne povas doni modelon kaj ŝablonon.Fakte, iuj sekvis mian modelon, sed mi vidis ilian bankroton, ĉar la internacia komerco estas tre riska kaj danĝera komprare al la butikisto. Ni proponas praktiki kaj apliki Esperanton, sed ne alvoku lerni de iu komercisto. Mi estis laboristo, kaj tiam vizitis nian fabrikestron, esprimante mian deziron lerni Esperanton. Aŭdinte mian parolon, li taksis mian aspekton inteligenteca, kaj li akceptis mian deziron. Aliaj laboristoj en nia urbo aŭdis mian okazon, ankaŭ vizitis sian fabrikestron petante oficlernon aliurben, sed ilia fabrikestro forĵetis ilian peticion. Tio estas vivo ke la persona vojo ne estas komuna.

Amiko Solis diris al mi, ke ĉiuj esperantistoj estas utopiuloj. Mi respondas ke ne ĉe mi, ĉar mi estis tornisto kaj ellernis Eon dum la plana merkatismo antaŭ 1993.Ekde 1993 la laboristaro perdis sian mastrecon aŭ estis maldungita de la ŝtato. Ili ambaŭ estas metioj ĉe mi. Mi devis elekti vivrimedon por mi kaj mia familio, ĉu per unua metio tornista aŭ per la dua, lingvanto? Tiam mi ne havas mezvojon.Mi preferas al la dua, ĉar mi havas lingvan talenton, mi ne ŝatas fizikan metion.Tiam mi konsideris, ke ne gravas, se mi malsukcesus, mi revenos al la unua metio mia por mi kaj mia familio. Jen mi estas pragmatisto havanta sian idealon ne utopia.

主题RSS Feed

powered by my little forum